معرفی آزمون MSRT وزارت علوم

معرفی آزمون MSRT وزارت علوم

آزمون زبان MSRT در واقع همان آزمون MCHE (قدیمی) است که توسط وزارت علوم برگزار می شود. در این مقاله هر آنچه که درمورد آزمون MSRT لازم است بدانید را برای شما توضیح خواهیم داد.


دانشجویان دکتری وزارت علوم ملزم به ارائه نمره قبولی در آزمون زبان هستند. این آزمون که MSRT نام دارد تقریبا هر ۳۵ روز یکبار و در طول سال تقریبا ۱۰ بار برگزار می شود و نتایج آن معمولاً ۳ تا ۴ روز بعد، از طریق سامانه آزمون MSRT اعلام می‌ گردد. مدرک این آزمون تنها در داخل کشور و برای مدت ۲ سال اعتبار دارد. مدرک این آزمون مورد تایید تمامی دانشگاه های کشور از جمله دانشگاه آزاد نیز می باشد.

ساختار آزمون MSRT

آزمون MSRT شامل مهارت‌ های شنیداری (Listening Comprehension)، گرامر یا دستور زبان (Structure and Written Expression)، درک مطلب (Reading Comprehension) می‌ باشد و هدف از برگزاری اين آزمون، سنجش میزان آشنایی شرکت‌ کنندگان با زبان انگليسی است. این آزمون هر پنج هفته یکبار توسط وزارت علوم برگزار می‌ گردد

بخش‌ های آزمون MSRT 

بخش های مختلف آزمون شامل: مبحث شنیداری یا Listening، ساختار یا گرامر زبان انگلیسی و درک مطلب یا ریدینگ است. آزمون MSRT دارای ۱۰۰ نمره (بدون نمرۀ منفی) است و مدت زمان پاسخگویی به سؤالات آن ۷۵ دقیقه است.

بخش شنيداري (Listening)

تعداد کل سؤالات این بخش ۳۰ سؤال و شامل مكالماتی با لهجۀ آمريكائی بين افراد است و بعد از هر مكالمه و مكثی كوتاه چند سؤال در ارتباط با آن مكالمه پرسیده می‌ شود. مدت زمان پاسخگویی به این سؤالات ۱۵ دقیقه است.

نکته: در پاسخ به سؤالات مکالمات، بیشتر به گفته‌ های فرد دوم توجه کنید.

بخش ساختار و دستور زبان 

اين بخش شامل ۳۰ پرسش است. بخش ساختار شامل دو دسته سؤال است كه در دستۀ اول (۱۵ سؤال) بايستی به سؤالاتی پاسخ دهيد كه در آنها بخشي از يك جمله خالي بوده و با گزينۀ مناسب بايد آن را تكميل كنيد؛ در دستۀ دوم، یعنی سؤالات تشخیص خطا (۱۵ سؤال)، با سؤالاتی مواجه خواهيد شد كه در آنها جمله دارای اشتباه بوده و شما بايستی گزینۀ نادرست را شناسايي كرده و آن را به‌ عنوان پاسخ انتخاب كنيد. مدت زمان پاسخگویی به این سؤالات ۲۰ دقیقه است. سؤالات گرامر آزمون MSRT اکثراً از مباحث کتاب تافل لانگمن است که کتاب Fast Grammar استاد مهرداد زنگیه‌ وندی شامل تشریح این مباحث و پاسخ تشریحی تست‌ ها می‌ باشد.خرید بسته کامل آزمون MSRT فست زبان

بخش درک مطلب (و واژگان)

اين بخش شامل ۴۰ پرسش است و معمولاً شامل ۴ متن آكادميك و دانشگاهی است كه شما بايد به سؤالات هر متن پاسخ دهيد. مدت زمان پاسخگویی به این سؤالات ۴۰ دقیقه است. سؤالات بخش درک مطلب اغلب از مباحث بخش درک مطلب کتاب تافل لانگمن است که کتاب راهنمای درک مطلب Fast Reading استاد مهرداد زنگیه‌ وندی (شامل تشریح این مباحث و پاسخ تشریحی تست‌ ها) در رابطه با این مبحث به چاپ رسیده است.
پیشنهاد بعدی  راهنمای کامل آزمون MSRT

سؤالات واژگان نیز عمدتاً از کتاب‌ های ۵۰۴ و Essential Words for the TOEFL می‌ باشد. کتاب Fast Vocab شامل لغات مهم دورۀ دبیرستان، لغات کتاب‌ هایی چون ۵۰۴ واژه، ۴۰۰ لغت ضروری تافل، واژگان ضروری تافل Essential Words for TOEFL و ۱۱۰۰Words You Need to Know است

نحوۀ ثبت نام در آزمون MSRT: ثبت نام بصورت اینترنتی و از طریق آدرس وب سایت ثبت‌ نام آزمون MSRT انجام می‌ گیرد. 
سطح آزمون MSRT در حد آزمون تافل (انگلیسی پیشرفته: Advanced) است. این آزمون شامل ۱۰۰ سؤال بوده و شرط قبولی در آزمون کسب حداقل نیمی از كل نمرۀ آزمون است.
برای آشنایی با برترین منابع آزمون MSRT پیشنهاد می کنیم حتما سری به لینک های زیر بزنید. خیلی از دواطلبان متاسفانه بدلیل عدم آشنایی با منابع مناسب آزمون بعد از چند بار شرکت در آزمون و عدم اخذ نتیجه مناسب دلسرد می شوند. اما ما با اطمینان به شما داوطلبان این آزمون توصیه می کنیم با مطالعه منابع زیر نیازی به خواندن هیچ منبع دیگری از جمله کتب انگلیسی زبان ندارید. تمامی این منابع براساس کتب منبع آزمون تالیف شده اند و دارای سوالات آزمون MSRT ادوار گذشته با پاسخ فوق تشریحی و تحلیلی می باشند. در زیر شما می توانید یک فصل از هرکدام از منابع را بصورت کاملا رایگان دانلود و مطالعه نمایید.