معرفی آزمون MSRT وزارت علوم

معرفی آزمون MSRT وزارت علوم

آزمون زبان MSRT در واقع همان آزمون MCHE (قدیمی) است که توسط وزارت علوم برگزار می شود. در این مقاله هر آنچه که درمورد آزمون MSRT لازم است بدانید را برای شما توضیح خواهیم داد.


دانشجویان دکتری وزارت علوم ملزم به ارائه نمره قبولی در آزمون زبان هستند. این آزمون که MSRT نام دارد تقریبا هر ۳۵ روز یکبار و در طول سال تقریبا ۱۰ بار برگزار می شود و نتایج آن معمولاً ۳ تا ۴ روز بعد، از طریق سامانه آزمون MSRT اعلام می‌ گردد. مدرک این آزمون تنها در داخل کشور و برای مدت ۲ سال اعتبار دارد. مدرک این آزمون مورد تایید تمامی دانشگاه های کشور از جمله دانشگاه آزاد نیز می باشد.

ساختار آزمون MSRT

آزمون MSRT شامل مهارت‌ های شنیداری (Listening Comprehension)، گرامر یا دستور زبان (Structure and Written Expression)، درک مطلب (Reading Comprehension) می‌ باشد و هدف از برگزاری اين آزمون، سنجش میزان آشنایی شرکت‌ کنندگان با زبان انگليسی است. این آزمون هر پنج هفته یکبار توسط وزارت علوم برگزار می‌ گردد

بخش‌ های آزمون MSRT 

بخش های مختلف آزمون شامل: مبحث شنیداری یا Listening، ساختار یا گرامر زبان انگلیسی و درک مطلب یا ریدینگ است. آزمون MSRT دارای ۱۰۰ نمره (بدون نمرۀ منفی) است و مدت زمان پاسخگویی به سؤالات آن ۷۵ دقیقه است.

بخش شنيداري (Listening)

تعداد کل سؤالات این بخش ۳۰ سؤال و شامل مكالماتی با لهجۀ آمريكائی بين افراد است و بعد از هر مكالمه و مكثی كوتاه چند سؤال در ارتباط با آن مكالمه پرسیده می‌ شود. مدت زمان پاسخگویی به این سؤالات ۱۵ دقیقه است.

نکته: در پاسخ به سؤالات مکالمات، بیشتر به گفته‌ های فرد دوم توجه کنید.

بخش ساختار و دستور زبان 

اين بخش شامل ۳۰ پرسش است. بخش ساختار شامل دو دسته سؤال است كه در دستۀ اول (۱۵ سؤال) بايستی به سؤالاتی پاسخ دهيد كه در آنها بخشي از يك جمله خالي بوده و با گزينۀ مناسب بايد آن را تكميل كنيد؛ در دستۀ دوم، یعنی سؤالات تشخیص خطا (۱۵ سؤال)، با سؤالاتی مواجه خواهيد شد كه در آنها جمله دارای اشتباه بوده و شما بايستی گزینۀ نادرست را شناسايي كرده و آن را به‌ عنوان پاسخ انتخاب كنيد. مدت زمان پاسخگویی به این سؤالات ۲۰ دقیقه است. سؤالات گرامر آزمون MSRT اکثراً از مباحث کتاب تافل لانگمن است که کتاب Fast Grammar استاد مهرداد زنگیه‌ وندی شامل تشریح این مباحث و پاسخ تشریحی تست‌ ها می‌ باشد.خرید بسته کامل آزمون MSRT فست زبان

بخش درک مطلب (و واژگان)

اين بخش شامل ۴۰ پرسش است و معمولاً شامل ۴ متن آكادميك و دانشگاهی است كه شما بايد به سؤالات هر متن پاسخ دهيد. مدت زمان پاسخگویی به این سؤالات ۴۰ دقیقه است. سؤالات بخش درک مطلب اغلب از مباحث بخش درک مطلب کتاب تافل لانگمن است که کتاب راهنمای درک مطلب Fast Reading استاد مهرداد زنگیه‌ وندی (شامل تشریح این مباحث و پاسخ تشریحی تست‌ ها) در رابطه با این مبحث به چاپ رسیده است.
پیشنهاد بعدی  نمونه سوالات آزمون MSRT بخش ۱ + پاسخ تشریحی

سؤالات واژگان نیز عمدتاً از کتاب‌ های ۵۰۴ و Essential Words for the TOEFL می‌ باشد. کتاب Fast Vocab شامل لغات مهم دورۀ دبیرستان، لغات کتاب‌ هایی چون ۵۰۴ واژه، ۴۰۰ لغت ضروری تافل، واژگان ضروری تافل Essential Words for TOEFL و ۱۱۰۰Words You Need to Know است

نحوۀ ثبت نام در آزمون MSRT: ثبت نام بصورت اینترنتی و از طریق آدرس وب سایت ثبت‌ نام آزمون MSRT انجام می‌ گیرد. 
سطح آزمون MSRT در حد آزمون تافل (انگلیسی پیشرفته: Advanced) است. این آزمون شامل ۱۰۰ سؤال بوده و شرط قبولی در آزمون کسب حداقل نیمی از كل نمرۀ آزمون است.

نکاتی برای شرکت در آزمون MSRT

 • دفعات برگزاری آزمون MSRT: آزمون در سال ۱۰ بار برگزار می شود و شرکت در آزمون محدودیت ندارد و در صورت عدم قبولی در یک دوره می توان در دوره های بعدی نیز ثبت نام کرد ولی داوطلبانی که نمرات آنها بالاتر از ۷۵ باشد تا یکسال نمی توانند در آزمون شرکت نمایند چون ظرفیت آزمون فوق برای مراکز دانشگاهی و آموزشی بوده و آخرین حد نصاب مراکز فوق نمره ۷۰ است.
 • شماره رهگیری: شماره رهگیری کارنامه شماره ۱۵ رقمی است که در قسمت پایین کارنامه درج شده است. نمونه کد رهگیری : http://msrt-exam.saorg.ir/Verify/111111111111111 خواهد بود .
  ارتباط با مرکز آزمون: ارتباط با مركز آزمون فقط از طريق محیط کاربری قسمت ارسال و دريافت پيام امکان پذیر است. پيغام خود را ارسال نموده و در اسرع وقت به شما پاسخ داده خواهد شد. ضمنا” با مراكز شهرستانها تماس نگيريد. پاسخگويی فقط از طريق سامانه مقدور است.
 • دریافت کارنامه آزمون ام اس آر تی: توجه داشته باشید که جهت دريافت كارنامه، نياز به مراجعه حضوری نیست و داوطلبان میتوانند بعد از دريافت كارنامه از داخل پروفایل خود، قسمت دريافت كارنامه، آن را به دانشگاهها و مراكز آموزش عالی ارائه نمایند.
  دانشگاه ها می توانند طبق بخشنامه شماره ۴۲/۱/۱۹۷۸۹۹ مورخ ۱۳۹۳ اداره کل بورس خارج با شماره باركد (۱۵رقمی) نمونه کد رهگیری : http://msrt-exam.saorg.ir/Verify/111111111111111 كه در انتهای كارنامه درج گرديده است، از طريق سامانه آزمون زبان قسمت صحت كارنامه تائيديه نتيجه شما را مشاهده نمايند.
  ضمنا” داوطلبانی که از قبل کارنامه را بصورت حضوری دریافت نموده اند باید مجددا” کارنامه را از پروفایل خود دریافت نمایند.
 • کارت آزمون ام اس آر تی: کارت را باید از داخل پروفایل خود در قسمت دریافت کارت، پرینت بگیرید. زمان دریافت سه روز مانده به آزمون است. یعنی از روز سه شنبه هفته ایی که آزمون برگزار می شود، ساعت ۷ صبح تا ۷صبح روز برگزاری آزمون فرصت دارید. زمان ورود داوطلبان به جلسه آزمون از ساعت ۸:۱۵ دقیقه تا ۹ صبح است و ساعت شروع آزمون نیز ۹:۱۵ دقیقه خواهد بود.
 • انصراف از آزمون ام اس آر تی: امکان انصراف از آزمون و باز پرداخت هزینه ثبت نام وجود ندارد.
 • Fast Grammar گرامر جامع آزمون های زبان
 • نتایج آزمون ام اس آر تی: نتایج یک هفته بعد از برگزاری آزمون اعلام و بعد از اعلام نتایج داوطلبان می توانند کارنامه را از پروفایلشان قسمت دریافت کارنامه مشاهد و چاپ نمایند.
 • نمره منفی: آزمون نمره منفی ندارد. اما اگر به یک سوال، بیش از ۱ پاسخ داده شود، هیچ نمره‌ای به آن سوال تعلق نخواهد گرفت.
 • هزینه ثبت‌نام آزمون ام اس آر تی: این هزینه هر سال متفاوت است و فعلا به ازای هر بار شرکت در آزمون، ۶۰ هزار تومان از داوطلب دریافت می شود که به صورت آنلاین نیز قابل پرداخت خواهد بود.
 • وسایل مجاز آزمون ام اس آر تی: اصل کارت ملی -کارت ورود به آزمون -دو عدد مداد مشکی نرم-خودکار- پاک کن و تراش ضمنا آوردن هر گونه لوازم صوتی – تلفن همراه -کیف جزوه و کتاب ممنوع است.
 • زمان برگزاری آزمون MSRT: ساعت ورود از ساعت ۸:۱۵ دقیقه تا ۹ صبح (بعد از ساعت فوق دربهای ورودی بسته خواهد شد و به هیچ عنوان داوطلبی نمی تواند وارد محل برگزاری آزمون شود). شروع آزمون ساعت ۹:۱۵ دقیقه است. توجه کنید که اگر در تقویم آزمون زمان برگزاری آزمون عصر اعلام شود، ساعت برگزاری آزمون ساعت ۱۵:۱۵ دقیقه و زمان ورود به محل آزمون از ساعت ۱۴:۱۵ دقیقه تا ۱۵ عصر خواهد بود.
  رمز عبور: اگر رمز عبور را فراموش کردید، در صفحه اصلی کد کاربری را وارد نموده و بر روی آیکون بازیابی رمز عبور کلیک نمائید. بعد از وارد کردن کد امنیتی رمز جدید از طریق ایمیل و تلفن همراه که در پرو فایلتان ثبت نموده اید برای شما ارسال می شود.
 • اطمینان از قطعیت ثبت نام آزمون MSRT: داوطلب محترم روال ثبت نام در آزمون بدین صورت است که شما در مرحله اول آزمون را رزرو و بعد از آن سامانه ۱۲ ساعت به شما مهلت می دهد که هزینه آزمون را بصورت الکترونیکی پرداخت نمائید و شما بعد از کلیک بر روی ایکون پرداخت که بعد از رزرو نشان داده می شود شماره ۱۶ رقمی کارت-رمز دوم – کد cvv2- تاریخ اعتبار کارت را وارد نموده و بعد از آن جدولی برای شما نشان داده می شود که در آن شماره پیگیری-شماره سفارش- شماره پذیرنده -نام پذیرنده و تائید پرداخت درج شده است.
  در این مرحله هزینه از حساب شما کسر می گردد ولی هنوز ثبت نام نشده اید با کلیک بر روی تائید پرداخت درخواست شما به سامانه بانک ملی ارسال می شود که اگر با موفقیت بود سامانه به شما پیغام ثبت نام شما با موفقیت انجام شد و همچنین کد پی گیری ثبت نام شما را نشان می دهد که کد فوق و تاریخ آزمون در پرو فایلتان در آیکون ثبت نام آزمونهای انجام شده درج می شود در صورت خطای بانکی هزینه به حساب شما برمی گردد و دوباره باید مراحل پرداخت را انجام دهید لطفا” دقت نمائید که تمامی مراحل انجام شود.
 • Fast Reading درک مطلب جامع آزمون های زبان
 • جریمه تخلف در آزمون MSRT: داوطلبانی كه بافرستادن فرد دیگری بجای خود و جعل مدارك هويتی سعی در گمراه نمودن مجريان آزمون نمايند و در آن شركت كنند و تخلف آنان (حتی پس از برگزاری آزمون و دريافت مدرك ) اثبات گردد، برابر مقررات برگزاری آزمون ها، به حراست و کمیته انضباطی دانشگاه محل تحصیل معرفی و مدارك مربوط به آنها باطل و از شركت در آزمون‌ به مدت ۲ تا ۱۰ سال محروم خواهند شد.
  با توجه به اينكه جعل هرگونه اسناد دولتی و استفاده از سند مجعول و شركت كردن به جای داوطلب اصلی، برابر قانون مجازات اسلامی (تعزيرات مصوب ۱۳۷۵) جرم تلقی مي یشود و مجازات كيفری به همراه خواهد داشت، اين گروه از متخلفان برای صدور احكام قضائی به مراجع قضائی معرفی ميگردند.
 • تغییر تاریخ آزمون MSRT: جهت تغيير تاریخ آزمون می توانيد تا ۱۵ روز قبل از روز برگزاری آزمون در پروفايل خود قسمت ارسال و دریافت پیام مراجعه نموده و درخواست تغییر تاریخ را ارسال نمائید. ضمنا” امكان به تاخير انداختن آزمون فقط به آزمون بعدی امکان پذیر است . تغییر تاریخ فقط تا ۱۵ روز قبل از آزمون انجام می شود، بعد از مهلت تعیین شده به هیچ عنوان تغییراتی انجام نمی شود.
 • محدودیت ثبت نام آزمون MSRT: ثبت نام در این آزمون به دلیل محدودیت ظرفیت، بلافاصله بعد از باز شدن سامانه تکمیل می‌شود. در واقع برخی شهرها نظیر استان کردستان هیچ داوطلبی برای ثبت نام در آزمون MSRT وجود ندارد اما این تقاضا در برخی شهرهای بزرگ دیگر نظیر استان تهران چندین برابر ظرفیت اعلام شده است.
 • ظرفیت پذیرش آزمون MSRT: ظرفیت پذیرش در آزمون MSRT استان تهران ۱۰۰۰ نفر تعیین شده است که تقاضای شرکت در این آزمون چندین برابر ظرفیت اعلام شده است.
 • تعداد داوطلبان: در کل کشور ۵ تا ۶ هزار نفر داوطلب برای شرکت در آزمون MSRT وجود دارد. در واقع این آزمون در سال، ۱۱ دوره در ۱۷ استان کشور برگزار می‌شود.

نکات مهم
۱- این آزمون اصلا جایگزینی برای آزمون آیلتس و تافل نیست.
۲- برای آمادگی در آزمون و کسب حداقل نمره، باید سطح زبان انگلیسی شما در سطح آیلتس ۶ آکادمیک باشد.
۳- صحت کارنامه صادر شده توسط MSRT را می توان در این نشانی بررسی کرد.
۴- برای موفقیت در آزمون، می بایست قدرت درک مطلب و دانش واژگان لغات زبان انگلیسی را افزایش دهید.
۵- دریافت مشاوره برای آمادگی در آزمون MSRT از افرادی که بیش از ۶۰ درصد کل نمره را کسب کرده اند، راهنمای خوبی برای متقاضیان شرکت در آزمون است.

برای آشنایی با برترین منابع آزمون MSRT پیشنهاد می کنیم حتما سری به لینک های زیر بزنید. خیلی از دواطلبان متاسفانه بدلیل عدم آشنایی با منابع مناسب آزمون بعد از چند بار شرکت در آزمون و عدم اخذ نتیجه مناسب دلسرد می شوند. اما ما با اطمینان به شما داوطلبان این آزمون توصیه می کنیم با مطالعه منابع زیر نیازی به خواندن هیچ منبع دیگری از جمله کتب انگلیسی زبان ندارید. تمامی این منابع براساس کتب منبع آزمون تالیف شده اند و دارای سوالات آزمون MSRT ادوار گذشته با پاسخ فوق تشریحی و تحلیلی می باشند. در زیر شما می توانید یک فصل از هرکدام از منابع را بصورت کاملا رایگان دانلود و مطالعه نمایید.